Španělská synagoga
Španělská synagoga, postavena roku 1868 v maursko-španělském stylu podle projektu architektů Vojtěcha Ignáce Ullmanna (exteriér) a Josefa Niklase (interiér), je nejmladší synagogou postavenou v tzv. židovském městě na pražském Josefově. Nachází se v Dušní ulici v sousedství kostela sv. Ducha. K synagoze přiléhá park s pomníkem Franze Kafky od Jaroslava Róny.
Historie
Na místě nynější synagogy dříve stávala synagoga známá jako Stará škola (Altschul). Její vznik se datuje do přelomu 11. a 12. století, nejstarší informace o ní existuje z roku 1142. Údajně měla být původně synagogou, kterou postavili a využívali sefardští Židé z byzantského kulturního prostředí.
Stará škola sloužila v závěru své existence jako synagoga pro pražské německy mluvící reformní židy. Z důvodu špatného stavu Staré školy i neadekvátní rekonstrukce v pseudogotickém slohu bylo rozhodnuto o demolici synagogy a nahrazení novou budovou, která by lépe odpovídala potřebám moderní doby a jasněji zdůrazňovala reformní charakter synagogy. Z tohoto důvodu padla volba na maurský sloh, od 19. století velmi populární v evropských židovských komunitách.
V roce 1935 byla synagoga rozšířena o tzv. jižní křídlo podle projektu arch. K. Pecánka známé jako zimní modlitebna. V této podobě pak synagoga zůstala prakticky nezměněna až dodnes.
Během 2. světové války sloužila synagoga jako skladiště zabavených synagogálních předmětů z českých židovských obcí. V letech 1958–1959 proběhla celková rekonstrukce interiéru a synagoga byla O. Rothmayerem upravena jako depozitář židovského muzea. Od 70. let byla synagoga zanedbávána a později uzavřena. Rekonstrukce mohla započít až po r. 1989 a v devadesátých letech 20. stol. byla Španělská synagoga obnovena do své původní krásy. Od roku 1994, kdy byla slavnostně otevřena po kompletní rekonstrukci, začala opět sloužit bohoslužebným účelům, z počátku pouze o svátcích, později i pro pravidelné páteční večerní bohoslužby.
Vlastníkem budovy je Židovské muzeum v Praze, které má v bloku budov přiléhajících k synagoze též své ústředí, knihovnu a depozitáře.
Současnost
V současné době se v synagoze nachází expozice židovského muzea, představující historii Židů v Čechách a na Moravě od josefínských reforem až do 20. století. Součástí expozice je výstava stříbrných předmětů z českých a moravských synagog umístěná v někdejší zimní modlitebně, v galerii Roberta Guttmanna v zadním traktu se konají krátkodobé umělecké výstavy s židovskou tematikou. Kromě bohoslužeb se zde pořádají i koncerty vážné hudby.
t:source: http://cs.wikipedia.org/wiki/Španělská_synagoga